MALTA Emanuel Pinto, 1741-1773. 10 Scudi 1761, Valetta. 7.94 g. Restelli 39. Fr. 36. Minimal berieben / Slightly polished. Fast vorzüglich / About extremely fine. (~€ 1280/~US$ 1580)