Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk

Auction 21  –  26 October 2019

Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk, Auction 21

Polish, Russian and World Rarities

Sa, 26.10.2019, from 9:00 AM CEST

Stephan Batory
POLSKA/ POLAND/ POLEN/ POLOGNE / LITHUANIA/ LITAUEN

Stefan Batory. Taler (thaler) 1583 ID, Olkusz - Extremely Rare
Aw.: Półpostać w koronie i w zbroi z berłem opartym o ramię. U dołu litery herb Przegonia i litery ID (Jan Dulski). W otoku.: STEPHAN D G REX (ID) POLON MAG DVX LRw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa, w polu sercowym herb Batorych. Po bokach korony data. W otoku.: RVS PRVS MAS SAM LIVOePRIN TRANSEmisja talarów za czasów króla Stefana Batorego możliwa była głównie dzięki odkryciu znacznych złóż srebra w okolicach Olkusza. W 1578 roku uruchomiono mennicę górniczą w Olkuszu. Jeszcze przed ogłoszeniem ordynacji menniczej 5 stycznia 1580, już wcześniej przystąpiono do wybijania talarów. W dziele Adama Berga z 1604 roku zamieszczono rysunek talara Stefana Batorego z datą 1578 (półpostać króla i orzeł). Bardzo rzadki numizmat . Janusz Reyman - autor podstawowego opracowania na temat mennicy w Olkuszu (Mennica Olkuska 1579 - 1601 Ossolineum 1975), opisując ten typ talara ( nr 240 ) miał możność  korzystać tylko  z odlewu gipsowego ( zbiór austriacki ) i odcisku grafitowego - Ermitaż. Oryginalnego egzemplarza tej odmiany talara nie było w żadnym krajowym zbiorze! Oryginał tego talara ( inna odmiana )  był w ofercie Munz Zentrum aukcja XLVIII  w 1983 roku , ale w stanie daleko odbiegającym od oferowanego aktualnie na aukcji.Znakomicie zachowany egzemplarz, wiekowa kolorowa patyna podkreśla wspaniale zachowane detale. UNIKAT pod wyglądem stanu zachowania oraz rzadkości, egzemplarz do najlepszych kolekcji. Wielka okazja dla kolekcjonerów i inwestorów.Moneta zilustrowana w książce J. Parchimowicza „Monety Stefana Batorego”Kopicki 560 (R*); Kurpiewski 230; Parchimowicz (Batory) 96.b (c.a.)
Waga/Weight: 28,57 g Ag Metal: Średnica/diameter: 39 mm
Stan zachowania/condition: 1-/2+ (UNC-/EF+)

Price realized 400'000 PLN
Starting price 250'000 PLN