Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk

Auction 17  –  27 October 2018

Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk, Auction 17

Polish, Russian and World Rarities

Sa, 27.10.2018, from 9:00 AM CEST

Stephan Batory. Ducat (Dukaten) 1583, Danzig
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVSRw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Skrócona data w otoku. Między dwoma ozdobnymi krzyżami znak menniczy pierścień. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 83Bardzo ciekawy typ dukata gdańskiego, charakteryzujący się heraldycznym błędem, gdzie głowy lwów skierowane są ku sobie i żadna nie spogląda na patrzącego. Odmiana z otokiem wewnętrznym z korali i perełek. Odmienna gałązka nad herbem Gdańska. Egzemplarz sporadycznie pojawiający się w handlu.Dobrze zachowane detale, delikatny połysk menniczy, patyna.Kopicki 7444 (R4); Friedberg 3; Kaleniecki str. 58; H-Czapski 710 (R2); Kurpiewski 393 R3; CNG 136 IV; Parchimowicz (Batory) 176f
Waga/Weight: 3,51 g Au Metal: Średnica/diameter: 22 mm
Stan zachowania/condition: 1- (UNC-)

Price realized 43'000 PLN
Starting price 20'000 PLN