Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk

Auction 17  –  27 October 2018

Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk, Auction 17

Polish, Russian and World Rarities

Sa, 27.10.2018, from 9:00 AM CEST

Stephan Batory. Trojak (3 grosze) 1586, Riga NGC MS63 (MAX) bez krzyża w herbie Rygi
Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEP D G REX P D LRw.: Nominał III między liliami, poniżej mały herb Rygi bez krzyża i data 15-86 Napis w czterech wierszach: GR – OS / ARG TRIP / CIVI RI / GEOdmiana trojaka ryskiego z małą głową króla na awersie, na rewersie przy III lilijki i bez krzyża w herbie Rygi. Kopicki w swoim katalogu (PTN – ZG Warszawa 1995) pod pozycją 8098 opisuje trojak ryski z 1586 roku bez cyfry III na rewersie i ocenia stopień rzadkości na R8, o wariancie przedstawionym powyżej nie ma żadnych informacji. Tej odmiany trojaka nie było w kolekcjach E. Hutten-Czapskiego, M. Frankiewicza, O. von Kubickiego, W. Chomińskiego, T. Igera.Wyśmienicie zachowany połysk menniczy i detale. Bardzo rzadka, szczególnie w takim stanie zachowania.Kopicki nie notuje; Iger nie notuje; Parchimowicz 2768
Waga/Weight: Metal: Średnica/diameter:
Stan zachowania/condition: NGC MS63 (MAX) (NGC MS63 (MAX))

Price realized 2'600 PLN
Starting price 1'000 PLN