Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk

Auction 17  –  27 October 2018

Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk, Auction 17

Polish, Russian and World Rarities

Sa, 27.10.2018, from 9:00 AM CEST

Sigismund I the Old. Szostak (6 groszy (groschen) 1535, Danzig
Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. Po bokach D - VI. W otoku: SIGISMVN P REX POLO DO TOCI PRVSIRw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską.. W otoku: GROSS AR SEXDVP CIVI DANCZK 1535Najrzadszy typ szóstaków gdańskich Zygmunta Starego z literą D i rzymską cyfrą VI na awersie. Występuje w dwu odmianach napisowych z PRVSI i PRVS (egzemplarz drugiej odmiany jest m.in. w zbiorze Czapskich).Szóstaki tego typu były wybijane wyjątkowo niestarannie. Szóstak z 1535 r. z literą „D” przy popiersiu był w zbiorze Rudolpha licytowanym w 1914 r., drugi egzemplarz zdobił zbiór w Malborku. Współcześnie, egzemplarz tej odmiany posiada Muzeum Narodowe w Warszawie. Szóstak tego typu tylko dwa razy był na aukcji. Jest to trzeci oferowany egzemplarz na rynku numizmatycznym, w znacznie lepszym stanie zachowania.Patyna.Kopicki 7337 (R5); CNG 75; Rudolph 392; Bahrfeldt (Malbork) 8034; Tyszkiewicz 80 mk
Waga/Weight: 5,25 g Ag Metal: Średnica/diameter: 29 mm
Stan zachowania/condition: 3+ (VF+)

Price realized 31'000 PLN
Starting price 30'000 PLN