Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk

Auction 17  –  27 October 2018

Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk, Auction 17

Polish, Russian and World Rarities

Sa, 27.10.2018, from 9:00 AM CEST

Kazimierz Wielki (1333-1370). Grosz szeroki no date, Krakow (Cracow) ex. Karolkiewicz Collection RARE
Aw.: Korona otwarta o trzech dużych fl euronach liliowatych i dwóch małych, w formie krzyżyków.W otoku wewnętrznym +KAZIMIRVS PRIMVS,w zewnętrznym +DEI GRACIA REX POLONIERw.: Orzeł w koronie, z rozetkami na końcach skrzydeł.W otoku: GROSSI CRACOVIENSESPodstawową monetą pierwszej połowy XIV wieku, obiegającą na ziemiach polskich, były bite w olbrzymich ilościach i chętnie przyjmowane w Polsce grosze praskie królów czeskich. Król Kazimierz Wielki widział potrzebę emisji „grubszej” srebrnej monety i przejęcia kontroli nad obiegiem pieniądza w królestwie. Emisja groszy krakowskich, na wzór groszy praskich, miała na celu zmniejszenie dominacji pieniądza obcego i przejęcie całkowitej kontroli nad finansami państwa. Grosze krakowskie niezbyt długo kursowały w obiegu. Ich wyjątkowa jakość i wysoka zawartość srebra powodowała wzmożony wywóz z kraju. Król postanowił temu zaradzić i wycofał grosze z obiegu. Wybijał z nich niepełnowartościowe kwartniki. W ten sposób prawdopodobnie znakomita większość groszy krakowskich kilka lat po wybiciu trafiła do tygla. Możliwe jednak, że grosz krakowski zdążył zainspirować wielkiego mistrza krzyżackiego, Winrycha von Kniprode, do wprowadzenia w Prusach dużych monet, które później otrzymały nazwę półskojców. Ryszard Kiersnowski w 1973 roku doliczył się 37 istniejących groszy, z czego tylko 11 w zbiorach prywatnych. Od tamtej pory na rynku pojawiły się nowe egzemplarze, ale z pewnością nie było ich zbyt wiele. Grosz krakowski jest wciąż jedną z najrzadszych i najbardziej pożądanych monet polskich. Głównym atutem oferowanego przez nas egzemplarza jest jego niezwykła proweniencja – Kolekcja Henryka Karolkiewicza. Legendarny zbiór sprzedany został w grudniu 2000 roku na aukcji w Nowym Jorku.Kopicki 344 (R5); R. Kiersnowski, Grosze Kazimierza Wielkiego, WN 1973.
Waga/Weight: 3.15 g Ag Metal: Średnica/diameter: 28 mm
Stan zachowania/condition: 2- (EF-)

Price realized 62'000 PLN
Starting price 35'000 PLN