Śląsk, Wrocław, ZŁOTY medal Preliminaria pokojowe 1742 - b.rzadki
Dużej rzadkości odbitka w złocie XVIII-wiecznego, wrocławskiego medalu z czasów panowania Fryderyka II Wielkiego. Wybitego dla upamiętnienia preliminarii pokojowych, z 27 czerwca 1742, pomiędzy Prusami i Węgrami, w czasie pierwszej wojny śląskiej. Autorstwa G.W. Kittla (niesygnowany).
Bardzo rzadko spotykany w handlu. Brak notowań w polskich archiwach firm. W CoinArchives jedynie dwa egzemplarze (2012 r. 7.841 USD i w 2018 r. za ~11.000 USD).
Awers: ukoronowane tarcze herbowe Prus i Węgier, związane wstęgą, pod gołąbkiem pokoju niosącym gałązkę oliwną. W otoku FRIEDE FRIEDE!. W odcinku: PUBLIC.IN BRESLAV D.27.IUNII.
Rewers: oko Opatrzności nad napisem: ES KOMT GOTT EH WIR VNS VERSEHN VNDLAESSET VNS VIEL GVTS GESCHEN.
Złoto, średnica 33 mm, waga 17.02 g.
Grade: VF+
Reference: F.u.S. jak 4275, ale z złocie; Olding 539b
Poland, Polen, Pologne, Silesia, Schlesien, Breslau, Medal, Medaille
Starting price | 3'529 EUR |