Michał Korybut Wiśniowiecki, Medal zaślubinowy wagi 4 dukatów (1670)
Każda duża, złota pozycja w numizmatyce jest bardzo pożądana. Szczególnie, gdy dotyczy ona czasów Polski Królewskiej. Krótkie panowanie Michała Korybuta nie pozostawiło po sobie wielu emisji monetarnych. W XVII-wieku, wysokonominałowe mennictwo oparte było na kruszcu. W złocie bito dukaty, bądź ich wielokrotności, oraz medale o wadze dopasowanej do standardu dukata, aby łatwo można było ich używać również w rozliczeniach. Taki właśnie medal mamy przyjemność Państwu zaoferować na niniejszej aukcji. Złoty medal o wadze 4 dukatów wybity z okazji ślubu króla Michała Korybuta z arcyksiężniczką Marią Eleonorą. Zachowana dobra jakość detali, ale powierzchnia bez lustra menniczego. Stan naturalny, bez uszkodzeń czy czyszczenia. Rzadziej spotykana wersja, autorstwa Jana Buchheima (sygnowany IB). Efektowna, duża, złota pozycja wagi 4-dukatów. Złoto, średnica 34 mm, waga 13.77 g.
Grade: XF
Reference: Raczyński 169, Hutten-Czapski 2394 (R5)
Poland, Polen, Pologne, Michael I, Medal, Medaille, 4 Dukaten, 4 Ducats, Ducat
Starting price | 11'765 EUR |