Oblężenie Gdańska, KONTRAMARKA na trojaku pruskim (1577)
Ogromna rzadkość. Jak opisuje je M. Gumowski, oprócz monet oblężniczych z popiersiem Chrystusa, Gdańsk wykonywał jeszcze jedną pracę celem zapewnienia pieniędzy w obleganym mieście. W obiegu znajdowały się dawniejsze monety pruskie i obce, które mieszkańcy ofiarowywali na potrzeby wojenne, bądź wymieniali na pieniądze bieżące. Monety te rada odsyłała do przekucia albo ostemplowania, po czym puszczała w obieg po wyższej cenie. Przykładem tego jest właśnie niniejszy trojak królewiecki. Moneta wybita w 1544 roku, której w 1577 roku nabito kontrasygnatę: hak pionowy, dwukrotnie przekrzyżowany, z wypustkami zwróconymi w dwóch kierunkach, wpisany w tarczę. Zdaniem Vossberga, znak należący do G. Gonzalo. Prawdopodobnie ta nadwartościowość musiała być duża, co spowodowało skuteczne ściągnięcie tych monet z obiegu. Obecnie należą do największych rzadkości i większości kolekcjonerów są nieznane. Nie występują nawet w specjalizowanych zbiorach. W całej historii firmy tylko raz mieliśmy w ofercie kontramarkowane monety oblężnicze, podczas sprzedaży dawnego, zaawansowanego zbioru monet Gdańska. Były to jednak . Dodatkowym atutem tego egzemplarza jest jego piękny, bliski menniczemu stan zachowania monety.
Jeden z najrzadszych typów pieniądza oblężniczego Gdańska.
Grade: XF+
Reference: Kopicki 7409 (R5), CNG 113.b, Gumowski 942
Poland, Polen, Pologne, Danzig, Danzig rebellion, Countermark, Báthory, Albert, Albrecht, Hohenzollern, Prusy, Prussia, Preußen
Price realized | 4'088 EUR |
Starting price | 1'882 EUR |