Faustina Minor (+ 176 n.Chr.): Faustina Minor, Gattin des Marcus Aurelius +176: Æ-Sesterz (152-159), 31,21 g, Kampmann 38.13.5, RIC 1367, braune Patina, sehr schön. [taxed under margin system]